Sheep Class

SHEEP SECTION 2018 RESULTS

Class Winners
Texel 1st 2nd 3rd 4th
1001 Ram Lamb born 2018 S Whiteley S Blythman S Whiteley
1002 Shearling Ram S Whiteley S Blythman P Sykes
1003 Aged Ram P Sykes S Blythman S Whiteley Champion
1004 Aged Ewe – to have suckled this year S Blythman P Sykes S Blythman S Whiteley
1005 Shearling Ewe S Whiteley S Whiteley P Sykes
1006 Ewe Lamb born 2018 P Sykes S Whiteley Res
1007 Group of three – one male and 2 female S Whiteley S Blythman P Sykes S Whiteley
Ryeland
1014 Ram Lamb born 2018 J Ellis T & G Glover Champion T & G Glover
1015 Shearling Ram or above O & M Walker T & G Glover J Ellis
1016 Shearling Ewe T & G Glover J Ellis O & M Walker Res Champion
1017 Ewe- to have suckled this year J Ellis O & M Walker J Ellis O & M Walker
1018 Ewe Lamb born 2018 J Ellis T & G Glover J Atkinson
1019 Group of three – one male and 2 female T & G Glover J Ellis
Lowland & Continental
1020 Ram Lamb born 2018 S Short L Brown P Sykes
1021 Shearling Ram or above L Brown W Gill W Gill Champion
1022 Shearling Ewe P Sykes E Avis L Brown S Short
1023 Ewe- to have suckled this year E Avis L Brown
1024 Ewe Lamb born 2018 S Short E Avis Res Champion
1025 Group of three – one male and 2 female E Avis L Brown E Avis
Rare Breeds Group of three L Brown J M Preston
1026 Ram Lamb born 2018 J M Preston J M Preston
1027 Shearling Ram or above L Brown J M Preston L Brown
1028 Shearling Ewe D Northing J M Preston
1029 Ewe- to have suckled this year J M Preston L Brown J M Preston Champion – L Brown
1030 Ewe Lamb born 2018 L Brown J M Preston J M Preston Res Champion – D Northing
Coloured Ryeland
1031 Ram Lamb born 2018 T & G Glover O & M Walker
1032 Shearling Ram D Ainclow D Ainclow
1033 Shearling Ewe J Ellis T & G Glover O & M Walker
1034 Ewe- to have suckled this year T & G Glover
1035 Ewe Lamb born 2018 T & G Glover D Ainclow D Ainclow
1036 Group of three – one male and 2 female T & G Glover D Ainclow
Jacobs Group of three JT & PA Black J R Fozzard M Cooper Champion – Fozzard
1037 Ram Lamb born 2018 Fozzard Black M Cooper Res Champion JT&PA Black
1038 Shearling Ram or above JT & PA Black JT & PA Black JT & PA Black
1039 Shearling Ewe Fozzard JT & PA Black
1040 Aged Ewe – must have suckled this year JT & PA Black J R Fozzard JT & PA Black
1041 Ewe Lamb born 2018 JT & PA Black JT & PA Black
Young Handlers
1042 Aged 4 -11yrs Isaac Shackleton Jimmy Bamforth Jess White
1043 Aged 12 – 16yrs Josh Shackleton Nathan Fozzard Bobby Ainclow
Pair of Butchers’ Lambs
1044 Pair of Butchers’ Lambs H Peace E Avis W Gill
Trophies
Show Champion David Gill Memorial Trophy S Whiteley
Champion Ryland Charlotte’s Jersey Ice Cream Trophy T & G Glover
ChampionSuffolk James Holgate Trophy
Champion Rare Breed Dianne Hughes Trophy L Brown
Champion Lowland & Continental DH Wadsworth & Sons Trophy S Short
Champion Texel Sykes & Son New Dunsley Texel Trophy S Whiteley
Champion Butchers Lambs Martyn R Booth Emley Show Trophy H Peace
Best Jacob in show James Brown Perpetual Trophy J Fozzard
Best Young Sheep Handler Robertshaw Chartered Suveyors Trophy I Shackleton